Rezultate foarte bune pentru piloţii de la cercul de karting de la Palatul Copiilor Iaşi

În intervalul 2-4 iulie 2010 s-a desfăşurat la Bucureşti prima ediţie a Cupei FRAS – Dunlop, organizată de Federaţia Română de Automobilism Sportiv, care a invitat la acest concurs peste 65 de piloţi de la cercurile de karting ,care funcţionează în palatele copiilor din ţară ,dar şi de la cluburile private.
Astfel, piloţii ieşeni au concurat cot la cot cu cei care participă la competiţii internaţionale de karting, obţinând rezultate foarte bune: la clasa Bambini – locul I a fost obţinut de Popovici Andrei, la clasa Pufo – locul III a fost obţinut de Andrei Cerbu, din clasa a II-a de la Colegiul “Costache Negruzzi”, care a mai obţinut şi locul VII la clasa Naţional 60. La clasa Mini, Raluca Chiriţă,din clasa a V-a de la Colegiul de Artă “Octav Băncilă” Iaşi a obţinut locul VII iar la clasa Juniori 100, Hultuană Marian a obţinut locul VI. La clasa Juniori 100, Agapie Emanuel, elev în clasa a XI-a la Liceul de Informatică a obţinut locul VIII. Premianţii au primit diplome şi premii constând în elemente de costumaţie şi alte accesorii specifice. Concursul a fost găzduit de circuitul AMCKART. “Suntem bucuroşi pentru rezultatele obţinute şi aşteptăm cu nerăbdare următoarea competiţie, concursul de la Reşiţa, din a doua jumătate a lunii august, când sperăm să câştigăm şi mai multe premii. Sunt mândru de piloţii ieşeni care au făcut faţă cu brio într-un concurs desfăşurat la standarde foarte înalte”,a declarat profesorul Daniel Chiriţă , îndrumătorul clubului de karting de la Iaşi.